Książka warta przeczytania w styczniu: Mówcie mi Bezprym Grażyny Bąkiewicz

Utworzono dnia 19.01.2021

Książka, którą polecam uczniom zainteresowanym historią, opowiada o najstarszym synu Bolesława Chrobrego, Bezprymie. Akcja powieści rozgrywa się w Europie na przełomie X i XI w. Kłopoty czternastoletniego księcia rozpoczynają się w chwili, gdy dowiaduje się, że Otton III pragnie złożyć wizytę w stolicy państwa Polan. Podczas uczty zapada decyzja o koronacji księcia Bolesława-  to wiecie z lekcji!

Naprawdę ciekawie się robi, kiedy po zjeździe gnieźnieńskim Bezprym wraz z ojcem, eskortują cesarza do Akwizgranu. Książę Bolesław powierza synowi zadanie dopilnowania formalności związanych z koroną. Oczywiście, sytuacja się komplikuje a Bezprym zmuszony jest do ucieczki. Przekonany, że prześladuje go pech, próbuje naprawić swoje błędy.

Ten krótki opis ma Was zaintrygować i skłonić do sięgnięcia po książkę.

Dodam tylko, że fragment tej powieści omawiacie na języku polskim w klasie szóstej.