Fundusz Świadczeń dla pracowników
Załącznik do Zarządzenia Dyrektora nr 5/2018
z dnia 21.03.2018 r.
Regulamin
Zakładowego
Funduszu Świadczeń
Socjalnych
w Szkole Podstawowej
w Dzierzgoniu
21.03.2018 r.
Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu, zwany dalej Regulaminem, określa zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu.
I. ZASADY OGÓLNE
§ 1
Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu opracowany został na podstawie:
-
ustawy z 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (Dz.U.
z 2016 r. poz. 800);
-
ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2015 r. poz.1881);
-
ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz.1379);
-
rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 09 marca 2009 r. w sprawie ustalenia przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2009 r. Nr 43, poz.349);
-
stosownych aktów wykonawczych.
§ 2
Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
-
Fundusz – Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzony w Szkole Podstawowej w Dzierzgoniu na podstawie ustawy z dnia 04 marca 1994 roku o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych;
-
Dyrektor – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu;
-
Zakład – Szkoła Podstawowa w Dzierzgoniu, reprezentowana przez Dyrektora Szkoły;
-
Związki zawodowe – wszystkie organizacje związkowe działające w Szkole Podstawowej w Dzierzgoniu i posiadające uprawnienia organizacji związkowej na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych, działających przez swego upoważnionego przedstawiciela;
-
Emeryci i renciści – byli pracownicy – osoby posiadające status emeryta lub rencisty (z tytułu niezdolności do pracy), którzy rozwiązali stosunek pracy i w nim nie pozostają, a szkoła jest ostatnim miejscem w którym byli pracownikami w rozumieniu Kodeksu Pracy.
§ 3
-
Regulamin określa zasady tworzenia i przeznaczania środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, zwanego dalej Funduszem, na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowych z Funduszu funkcjonującego w Szkole Podstawowej w Dzierzgoniu, zwanej dalej zakładem pracy.
-
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzy się zgodnie z odpowiednimi przepisami, wymienionymi w §1.
-
Środkami Funduszu administruje Dyrektor.
-
Dyrektor informuje pracowników o wykorzystaniu środków Funduszu raz w roku po zamknięciu roku budżetowego (do 31 marca).
-
Środki ZFŚS gromadzone są na odrębnym rachunku bankowym.
-
Środki Funduszu niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
-
Środki Funduszu nie mogą być wykorzystane na cele inne niż zawarte w regulaminie, a zobowiązania Funduszu nie mogą przekraczać środków zgromadzonych na rachunku bankowym.
-
W celu usprawnienia procesu uzgadniania stanowiska pracodawcy i pracowników przy podejmowaniu decyzji o przyznawaniu świadczeń i pomocy z Funduszu Dyrektor współpracuje z przedstawicielami zakładowych związków zawodowych (tj.: jeden przedstawiciel z każdego związku). Dokumenty poprzedzające uzgodnienia przygotowuje Dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego pracownik.
-
Przyznawanie świadczeń z funduszu, w oparciu o Regulamin, odbywa się na wniosek: samego uprawnionego, przełożonego, opiekuna lub organizacji związkowej i jest uzgadniane ze związkami w ramach działającej komisji socjalnej i zatwierdzane do wypłaty przez Dyrektora.
-
Fundusz jest funduszem spożycia zbiorowego i nie korzystanie z niego nie daje pracownikowi lub emerytowi (renciście ) podstawy do żądania jakiegokolwiek ekwiwalentu. Świadczenia socjalne nie mają charakteru roszczeniowego.
§ 4
-
W celu określenia grup dochodowych wszystkie osoby zamierzające skorzystać w danym roku kalendarzowym ze świadczeń finansowanych z Funduszu powinny złożyć do Dyrektora oświadczenie o sytuacji rodzinnej i materialnej ( dotyczy: wysokości i źródła dochodu: umowa o pracę, zlecenie, dzieło, emerytura-renta, zasiłek dla bezrobotnych, działalność gospodarcza, alimenty, stypendia, świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze (program 500+), dochody uzyskiwane z gospodarstwa rolnego(ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa GUS o podatku rolnym) i inne przychody uzyskiwane w rodzinie/gospodarstwie domowym we wskazanym okresie (załącznik nr 1, 1a, 1b) w nieprzekraczalnym terminie do końca kwietnia każdego roku. W przypadku dzieci pełnoletnich będących na utrzymaniu należy złożyć zaświadczenie, że dziecko jest uczniem/studentem.
-
Osoba, która nie złożyła informacji wymienionej w ust. 1 lub złożyła ją po terminie, nie będzie mogła w całym danym roku kalendarzowym korzystać ze świadczeń finansowanych z funduszu.
-
Do końca kwietnia danego roku świadczenia są przyznawane w oparciu o złożone oświadczenie z roku poprzedniego, chyba że uprawniony złoży nowe oświadczenie.
-
Dyrektor wraz z przedstawicielami związków zawodowych i komisją socjalną rozpatruje wnioski o przyznanie świadczenia finansowanego z Funduszu, w razie powzięcia wątpliwości co do wiarygodności danych przedstawionych w informacji lub we wniosku może żądać dokumentów potwierdzających te dane ( np. roczne zeznanie podatkowe, zaświadczenie o dochodach pracownika z innego zakładu, dochodach współmałżonka, dziecka lub innego uprawnionego do korzystania z funduszu członka rodziny: zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły: decyzja Powiatowego Urzędu Pracy o wysokości pobieranego zasiłku dla bezrobotnych lub o przyznaniu statusu bezrobotnego bez prawa do zasiłku, decyzja o przyznaniu emerytury, renty lub zasiłku – świadczenia przedemerytalnego wraz z ostatnią decyzją waloryzacyjną ).
-
W przypadku dysproporcji między informacją o sytuacji materialnej a sytuacją życiową Dyrektor wraz z przedstawicielami związków zawodowych i komisją socjalną może zmienić grupę dochodową.
-
W celu uzyskania świadczenia z Funduszu uprawniony zobowiązany jest do złożenia Wniosku o przyznanie każdego świadczenia socjalnego (załącznik nr 2).
W przeciwnym wypadku uprawniony nie otrzymuje świadczenia.
-
W przypadku zmiany w dochodach (utrata lub pozyskanie) pracownik, emeryt, rencista składa oświadczenie o utraconym lub pozyskanym dochodzie.
-
W przypadku osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe Dyrektor może odstąpić od kryterium dochodowego przy przyznawaniu poszczególnych świadczeń socjalnych z ZFŚS.
II. OSOBY UPRAWNIONE DO KORZYSTANIA Z ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
§ 5
Do korzystania ze świadczeń Funduszu uprawnieni są:
-
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (w całym okresie zatrudnienia), bez względu na wymiar czasu pracy, rodzaj umowy o pracę i staż pracy, z wyłączeniem pracowników w okresie przebywania na urlopach bezpłatnych – dłuższych niż 30 dni oraz innych niż urlop wychowawczy;
-
Pracownicy przebywający na urlopach związanych z macierzyństwem, urlopach wychowawczych, urlopach dla poratowania zdrowia;
-
Emeryci i renciści – byli pracownicy, dla których Szkoła Podstawowa w Dzierzgoniu była ostatnim pracodawcą i jeżeli nie pozostają w momencie ubiegania się o pomoc z Funduszu w stosunku pracy w jakimkolwiek miejscu i nie prowadzą działalności gospodarczej;
-
Członkowie rodzin wymienionych w pkt.1-3 tj. małżonek, dzieci własne i przysposobione w ramach rodziny zastępczej do 18 lat, a jeżeli kształcą się- do czasu ukończenia nauki, ale nie dłużej niż do 25 roku życia;
-
Członkowie rodzin po zmarłych pracownikach, jeżeli byli na ich utrzymaniu;
-
Emeryci i renciści zlikwidowanych placówek oświatowych wskazanych przez organ prowadzący;
-
Pracownicy przebywający na emeryturach pomostowych, świadczeniach kompensacyjnych i zasiłkach przedemerytalnych, o ile nie nawiązali stosunku pracy u innego pracodawcy.
Uprawnienia do korzystania z Funduszu, jako członkowie rodziny, tracą osoby wymienione w pkt.5 po upływie jednego roku od daty jego śmierci.
III. PRZEZNACZENIE ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
§ 6
Środki Funduszu przeznacza się w następującym zakresie:
I Wypoczynku:
-
Wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli na podstawie art. 53 Karty Nauczyciela;
-
Dofinansowanie do wypoczynku urlopowego organizowanego przez pracownika we własnym zakresie (wczasy pod gruszą);
2a. dofinansowanie do wypoczynku emerytów i rencistów;
-
dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży w formie kolonii wypoczynkowych i zdrowotnych, wycieczek, obozów i zimowisk;
Dofinansowanie do indywidualnej formy wypoczynku przysługuje jeden raz w roku.
II Działalność kulturalno – oświatowa, sportowa i turystyczna
1. dofinansowanie wypoczynku w czasie wolnym od pracy, organizowanym w formie turystyki grupowej przez zakład pracy;
2. dofinansowanie działalności kulturalno – oświatowej, sportowej i turystycznej,
poprzez zakup biletów na taką działalność;
III Pomoc rzeczowa lub finansowa:
1. świadczenia finansowe w związku ze wzmożonymi wydatkami świątecznymi (np. paczki dla dzieci w wieku do 15 lat – liczone do końca roku kalendarzowego);
2. udzielenie pomocy finansowej w formie bezzwrotnej zapomogi;
2a – w związku z trudną sytuacją rodzinną osobistą i materialną osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (tzw. zapomogi zwykłe – tabela nr 5 do Regulaminu)- przyznawana nie częściej niż raz w roku, a w sytuacjach wyjątkowych nawet częściej niż raz w roku – na wniosek osoby uprawnionej, przełożonego, opiekuna lub organizacji związkowej,
2b – w związku z indywidualnymi zdarzeniami losowymi, klęskami żywiołowymi i długotrwałą chorobą lub śmiercią najbliższego członka rodziny, tj. współmałżonka lub dziecka oraz innych członków rodziny uprawnionych na podstawie § 5 Regulaminu do korzystania z pomocy socjalnej (tzw. zapomogi losowe – tabela nr 5 do Regulaminu) – przyznawane nie częściej niż raz w roku, a w sytuacjach wyjątkowych nawet częściej niż raz w roku – na wniosek osoby uprawnionej, przełożonego, opiekuna lub organizacji związkowej,
• Warunkiem uzyskania pomocy, wym. w ust.3 pkt.2b, jest przedstawienie przez osobę ubiegającą się o taką pomoc, wiarygodnego dokumentu potwierdzającego tę sytuację, tj.:
a) w przypadku długotrwałej choroby – zaświadczenia lekarskiego o długotrwałej (przewlekłej) chorobie,
b) w przypadku śmierci członka rodziny – kserokopia odpisu skróconego aktu zgonu,
• w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych (np. kradzież, pożar, zalanie, wypadek) – odpowiednie dokumenty (zaświadczenie odpowiedniego organu, oświadczenie ewentualnego świadka, kopia protokołu, itp.),
3. dofinansowanie do opłat za przedszkola i żłobki
IV Pomoc finansowa na cele mieszkaniowe w formie pożyczki zwrotnej;
Pomoc finansowa na cele mieszkaniowe w formie pożyczki zwrotnej dla pracownika przyznawana jest na: zakup, remont i modernizację domu lub mieszkania.
§ 7
-
Pomoc finansowa na cele mieszkaniowe jest udzielana w formie oprocentowanej pożyczki.
-
Pożyczka może być udzielana na cele określone w § 6 ust .IV.
-
Maksymalny okres spłaty pożyczki wynosi 10 miesięcy bez oprocentowania. Pozostałe warunki spłaty pożyczki określa umowa z pożyczkobiorcą.
-
O pożyczkę można ubiegać się pod warunkiem spłaty poprzedniej pożyczki.
-
W razie śmierci pożyczkobiorcy pożyczkę umarza się.
-
Ustala się następujący sposób zabezpieczenia spłaty pożyczki:
• do kwoty 3.000 złotych poręczycielami są dwaj pracownicy Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu.
-
Pracownik otrzymujący pożyczkę zobowiązany jest do wyrażenia pisemnej zgody na potrącanie spłacanych rat pożyczki z wynagrodzenia za pracę.
-
W razie ustania stosunku pracy sposób spłaty pożyczki będzie ustalony indywidualnie przez pracodawcę.
IV POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 8
Za wyjątkami przewidzianymi w przepisach poprzedzających nie podlega regulacji częstotliwość przyznawania świadczeń z ZFŚS.
§ 9
Ustala się następujące zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele:
-
Wydatki ograniczone są limitem ustalonym w rocznym preliminarzu dochodów i wydatków.
-
Cele i rodzaje działalności socjalnej realizuje się w kolejności ustalonej w § 4 Regulaminu.
§ 10
Osoba, która podała we wniosku nieprawdziwe dane, przedłożyła sfałszowany dowód poniesionego wydatku, wykorzystała świadczenie na cele niezgodne z jej przeznaczeniem lub odstąpiła świadczenie osobie nieuprawnionej, zostaje obciążona pełnymi kosztami, poniesionymi przez Pracodawcę w związku z wykorzystaniem tego świadczenia.
§ 11
-
Działalność socjalna prowadzona jest w oparciu o zatwierdzony roczny plan wydatków.
-
Kwalifikacji wniosków dokonuje Komisja Socjalna. Decyzję przyznającą świadczenie socjalne wydaje pracodawca – Dyrektor.
-
Komisja socjalna prowadzi karty świadczeń socjalnych pracowników oraz emerytów i rencistów, w których ewidencjonuje termin, wysokość i rodzaje przyznawanych świadczeń z Funduszu.
-
Komisja Socjalna działa w oparciu o wydany dla niej regulamin, uzgodniony ze związkami zawodowymi.
-
Regulamin udostępnia się do wglądu każdej osobie korzystającej z Funduszu na jej żądanie.
-
W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy prawa.
-
Regulamin wchodzi w życie po wprowadzeniu go zarządzeniem Pracodawcy, w terminie określonym w tym zarządzeniu, nie wcześniej jednak niż z dniem jego podpisania i nie później niż od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu podpisania.
§ 12
Częścią Regulaminu jako uzupełnienie jego postanowień są załączniki:
-
Załącznik nr 1 – oświadczenie o dochodach w celu ustalenia sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej pracownika zamierzającego skorzystać z ulgowych świadczeń finansowanych z ZFŚS - nauczyciele.
Załącznik 1a - dot. obsługi i administracji,
Załącznik 1b - dot. emerytów i rencistów
-
Załącznik nr 2 – wniosek o przyznanie świadczenia socjalnego w związku ze wzmożonymi wydatkami świątecznymi.
-
Załącznik nr 3 – tabele wysokości świadczeń socjalnych finansowanych z ZFŚS i dopłat do tych świadczeń wg:
-
tabela nr 1 – dopłat do różnych form wypoczynku krajowego i zagranicznego,
tj. wycieczki, obozy i rajdy oraz wypoczynek letni i zimowy dla dzieci i młodzieży,
-
tabela nr 2 a – dopłata do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie (tzw. wczasy pod gruszą) dot. obsługi i administracji,
-
tabela nr 2 b – dopłata do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie dot. emerytów i rencistów
-
tabela nr 3 – dopłata do świadczeń w ramach prowadzonej działalności sportowo – rekreacyjnej i kulturalno-oświatowej,
-
tabela nr 4 – wysokość udzielanej pomocy finansowej w związku ze zwiększonymi wydatkami w okresie świąt,
-
tabela nr 5 - wysokość udzielanej pomocy finansowej w związku z trudną sytuacją rodzinną, osobistą i materialną (tzw. zapomogi zwykłe ) oraz w związku z indywidualnymi zdarzeniami losowymi, klęskami żywiołowymi i długotrwałą chorobą lub śmiercią (tzw. zapomogi losowe ),
-
tabela nr 6 – maksymalna kwota pożyczek na cele mieszkaniowe i wysokość oprocentowania.
-
Załącznik nr 4 – wniosek o dofinansowanie wypoczynku dziecka,
-
Załącznik nr 5 – wniosek o dofinansowanie wycieczki zakładowej,
-
Załącznik nr 6 – wniosek o przyznanie zapomogi,
-
Załącznik nr 7 – wniosek o przyznanie pomocy finansowej na cele mieszkaniowe – pożyczkę,
-
Załącznik nr 8 - wniosek o dofinansowanie do wypoczynku urlopowego organizowanego przez pracownika we własnym zakresie (wczasy pod gruszą).