Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Dzierzgoniu

Książka na marzec; "Wyspa mojej siostry"

"Wyspa mojej siostry" Katarzyny Ryrych to mądra i wzruszająca książka do czytania w marcu. Główne bohaterki: Mysia i Pippi, to nie tylko siostry, ale i przyjaciółki. Po śmierci mamy mieszkają z tatą i psem w dużym mieście. - Jego nazwa nie ma znaczenia dla fabuły!

Młodsza - Mysia - jeszcze nie chodzi do szkoły, starsza - Pippi - "zajmuje się" domem. I nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że Pippi z racji swojej dysfunkcji, wymaga stałej opieki.Mysia świetnie dogaduje się z siostrą. Równie dobrze wyglądają ich zabawy. Zwłaszcza, że starsza wchodzi w rolę bodyguarda i potrafi - w obronie poszkodowanej osoby - rozbić nosa łobuzowi. 

Świat dziewczynek jest hermetyczny i prawie wspaniały,dopóki Mysia nie pójdzie do szkoły. Wraz z Mysią do szkoły chce chodzić Pippi, ale już pierwszego dnia w klasie wydarzy się coś, co wykluczy dalszą, wspólną naukę sióstr w tzw. "normalnej szkole".

Piszę zagadkowo, gdyż chcę Was zachęcić do przeczytania tej książki. 

Pani Katarzyna Ryrych tą książką poruszyła zagadnienie dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Świat sióstr nazwała nieznaną wyspą, na której brzegu tylko nieliczni mają odwagę postawić nogę.

,,Wyspa mojej siostry"

Imieniny

Zegar