Wspaniała książka do czytania w styczniu!

Utworzono dnia 10.01.2022

Proponuję Wam do czytania książkę E. Allen i D. Conners'a "Gaba i kosmiczne dzieciaki"

Co to znaczy być nianią? Czy nastolatki - za pieniądze - mogą zajmować się innymi dziećmi? W Polsce to rzadko spotykana praca dorywcza, natomiast w USA dziewczęta w ten sposób zarobiają na własne potrzeby. Gaba Duran tylko pozornie pasuje do tej grupki swoich rówieśników mających pasje, na których im bardzo zależy i dorabiających opieką nad dziećmi. Dziewczynka mieszka razem z młodszą siostrą i mamą. Ich tata zginął jako wojskowy, kiedy była mała. To wtedy zaczęła stawiać pierwsze kroki w opiece nad dziećmi. Jej pierwszą podopieczną była Karmen – młodsza siostra – której nikt nie potrafił uspokoić. Z punktu widzenia dorosłych była trudnym dzieckiem. Gaba jednak bez trudu sobie z nią poradziła, przez co dziewczynki łączy specyficzna więź: z jednej strony rywalizują i kochają się jak każde rodzeństwo, a z drugiej Gaba ciągle czuje odpowiedzialność za rodzinę. To sprawia, że zarobione pieniądze dokłada się do rodzinnego budżetu.

Pomyślicie:

1. NAIWNA? Pracuje i oddaje zarobioną kasę!

2. BOHATERKA?  Mimo młodego wieku, czuje się odpowiedzialna za bliskich!

Sami dokonacie oceny zachowania Gabi, czytając tę książkę.

Zapraszam

E. G.