Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Utworzono dnia 21.11.2020

Drodzy Uczniowie!

20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia szczególnie pamiętamy o Januszu Korczaku, polskim lekarzu, pedagogu, pisarzu a przede wszystkim prawdziwym przyjacielu dzieci. Janusz Korczak uczył dorosłych, że dziecko ma swoje prawa, z którymi należy się liczyć i ich bezwzględnie przestrzegać. Bardzo dobrze opisują to słowa Janusza Korczaka: ,,Nie ma dzieci – są ludzie”.

Najważniejszym dokumentem określającym prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Uchwalona została w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ) i jest pierwszym narodowym dokumentem dotyczącym dzieci, który uwzględnia ich prawa i wolności osobiste.
W Polsce poza Konwencją o Prawach Dziecka aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

Z okazji święta dedykujemy Wam piosenkę

pedagog T. Cenacewicz